CHKO Vihorlat

 

 

  • Výmera CHKO Vihorlat: 17 485 ha,
  • Dátum vyhlásenia CHKO: 19.4.1999.

 

Vihorlat je i napriek neveľkej rozlohe a nadmorskej výške impozantné sopečné pohorie. Vypína sa nad rozsiahlou Východoslovenskou nížinou a jeho najvyššie vrcholy presahujú výšku 1000 m.n.m. Jeho geografická poloha osobitný geologický vývoj podmienili vznik prírodných zvláštnosti jazier, skalných útvarov, rašelinísk ako aj spoločný výskyt flóry západokarpatskej, východokarpatskej a panónskej.

 

 Výskyt karpatských subendemitov:  prilbica moldavská, kosatec trávolistý pašachorovitý.

Z bylín je významný výskyt karpatského subendemitu: kostihoj srdcovitolistý

Výskyt významných druhov:  tavoľník prostredný, plamienok alpínsky, ruža ovisnutá a ríbezľa alpínska.

Vo Vihorlatských vrchoch sa nachádzajú chránené rastliny ako: kostihoj srdcovitý, prilbica drsnoplodá, skopólia kránska, kýchavica biela, rozchodník ročný, krivec tulcový.

endemických druhov je to výskyt rosičky mäsožravej okrúhlolistej, starčeka potočného, telekie ozdobnej a vachty trojlistej.

 

 

 

Rozprestiera sa v okresoch Michalovce, Sobrance, Humenné a Snina. Nachádza sa v katastrálnych územiach Jovsa, Poruba pod Vihorlatom, Remetské Hámre, Hlivištia, Choňkovce, Podhoroď, Ruská Bystrá, Vyšná Rybnica, Hrabová Roztoka, Strihovec, Kolonica, Ladomírov, Stakčín, Snina, Zemplínske Hámre a Valaškovce.

Vihorlat je typický lesné územie, ktoré si v priebehu celého holocénu, najmä od nástupu bučín určujúcich podnes jeho vzhľad zachovalo svoj prirodzený charakter.
 

Celkove možno konštatovať, že Vihorlat po stránke prírodných útvarov, ale hlavne pôvodnosti lesných porastov patrí k najzachovalejším územne uceleným pohoriam Slovenska.

 

Viac informácií nájdete na: www.sopsr.sk/natura/doc/inf_brozury/Vihorlat.pdf