CHKO Východné Karpaty
Územie chránenej krajinnej oblasti sa rozprestiera na Bukovských vrchoch, Laboreckej vrchovine a Beskydskom predhorí.
- Výmera CHKO Východné Karpaty: 25 307 ha,
- Dátum vyhlásenia CHKO: 1.9.1997.
Chránená krajinná oblasť Východné Karpaty tvorí severozápadnú prihraničnú časť z územia pôvodnej chránenej krajinnej oblasti, ktorá nebola začlenená do národného parku Poloniny. Územie je budované flyšovými súvrstviami, najmä ílovcami a pieskovcami.
Oblasť sa vyznačuje bohatými lesmi, ktoré sú hlavným ekostabilizačným prvkom krajiny a vhodným prostredím pre rastlinstvo a živočíšstvo viazané na lesné prostredie. V jej maloplošných chránených územiach sú ešte zachované prirodzené jedľové bučiny situované na flyšových svahoch Laboreckej vrchoviny. V ich bohatom bylinnom kryte sa vyskytuje kostrava horská, ostružina srstnatá, lipkavec marinkový.
Cenné sú slatinorašelinné fytocenózy s významným zastúpením rašelinníkov, páperníka pošvatého, kýchavicou Lobelovou, bezkolencom belasým. Z východokarpatských druhov sa tu vyskytuje mliečnik Sojákov. V prírodnej rezervácii Pod Demjatou je chránený výskyt štyroch chránených druhov plavúňov a to plavúnika splošteného, chvostníka jedľového, plavúňa pučivého a plavúňa obyčajného.
Pôvodné lesné porasty sú zároveň vhodným prostredím pre chránené a ohrozené živočíchy, z ktorých tu žije napríklad vlk, rys, medveď, vydra, sova dlhochvostá, bocian čierny a ďalšie druhy.
Významné endemity CHKO: iskerník karpatský, hadí mor ružový, čemernica purpurová, rebrovka rôznolistá, perovník pštrosí, fialka dácka.
Výskyt vzácnych druhov: vydra riečna, haja červená, rys otrvodi, sova dlhochvostá, vlk dravý, kuna lesná, kuna skalná.
Výskyt významného reliktu: hraboš močiarny.
Viac informácií nájdete na: www.sopsr.sk/web/index.php?cl=11224